W dniu 12 marca 2018 roku zostało podpisane porozumienie o dofinansowaniu projektu pozakonkursowego „Opracowanie i wdrożenie spójnego systemu monitorowania równości szans płci oraz modelu współpracy międzysektorowej na rzecz równości szans płci” złożonego w ramach naboru nr POWR.02.01.00-IP.03-00-002/17.

  • Numer i nazwa Działania: 2.1 Równość szans mężczyzn i kobiet we wszystkich dziedzinach, w tym
    w dostępie do zatrudnienia, rozwoju kariery, godzenia życia zawodowego i prywatnego
  • Nr naboru: POWR.02.01.00-IP.03-00-002/17
  • Nr projektu: POWR.02.01.00-00-0021/17
  • Tytuł projektu: „Opracowanie i wdrożenie spójnego systemu monitorowania równości szans płci oraz modelu współpracy międzysektorowej na rzecz równości szans płci”
  • Nazwa Beneficjenta: Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
  • Siedziba Beneficjenta: Al. Ujazdowskie 1/3, 00-583 Warszawa
  • Wartość projektu: 3 129 633,00 PLN
  • Wartość dofinansowania: 3 129 633,00 PLN
  • Okres realizacji projektu: 01.03.2018 r. – 30.09.2020 r.
  • Data podpisania porozumienia: 12.03.2018 r.
  • Grupa docelowa: Wojewódzcy Pełnomocnicy i Koordynatorzy

Projekt poleca na wypracowaniu i wdrożeniu systemu monitorowania równości szans płci oraz modelu współpracy na rzecz horyzontalnego wdrażania polityki równego traktowania ze względu na płeć w podmiotach administracji rządowej. Działania w projekcie będą koordynowane przez Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania. Na etapie badawczo-diagnostycznym wnioskodawca dokona ewaluacji PRDRT, co będzie stanowiło podsumowanie dotychczasowych działań.

Następnie w ramach urzędów woj. i centralnych odpowiednio WPRT i KRT przeprowadzą badanie otoczenia wewnętrznego oraz otoczenia społecznego urzędów. Na podstawie wyników badań oraz we współpracy z przedstawicielami NGOs, partnerami społecznymi i samorządami powstanie i zostanie wdrożony system monitorowania równości szans płci. Równocześnie powstaną rekomendacje dla KRT zawierające opis możliwości współpracy międzysektorowej. W czasie realizacji projektu zostanie wytypowanych 5 urzędów, w których model współpracy międzysektorowej zostanie przetestowany. W czasie testowania ewaluator sprawdzi czy wypracowany model jest faktycznie użyteczny w polityce równości płci oraz jaki ma wpływ na otoczenie społeczne.

Równolegle do ww. działań realizowany będzie aspekt edukacyjny i świadomościowy poza perspektywą poszczególnych urzędów woj. i centralnych (niedostępnych w ramach możliwości urzędu), tj. wizyt studyjnych w miejscach wskazanych przez ekspertów jako miejsca dobrych praktyk w danym i/lub w innym województwie, np. w przedsiębiorstwach, poprzez mentoring ekspertów zewnętrznych oraz organizację grup roboczych z udziałem przedstawicieli NGOs i partnerów oraz samorządu.

Wnioskodawca w oparciu o doświadczenia zdobyte na etapie realizacji KPDRT oraz na podstawie zdobytej wiedzy i doświadczeń w ramach projektu zweryfikuje zdobytą przez WPRT oraz KRT wiedzę w oparciu o przedstawione na etapie wniosku o dofinansowanie założenia i dostarczy certyfikaty zawierające informację o programie odbytego szkolenia.